Kontakt os nu

Om skolen

Alt om Frederiksberg VUC & STX

Menu -

Medarbejdere

Find alle medarbejdere på Frederiksberg VUC & STX

Administration

Christina Glad Filtenborg (CGF)
Kursussekretær for AVU og FVU
Hanne Skarsø Hansen (HSH)
Kursussekretær for AVU og FVU
Henrik Løvenskjold Nielsen (HLN)
AC-regnskabsmedarbejder
Inger Boll Hylleberg (IHY)
Kursussekretær for HF/STX/GSK
Ulla Østerskov Hansen (ULH)
Receptionist
Karin Løvig Hauge
Regnskabsmedarbejder
Mathias Lystbæk-Hansen (MLH)
Ansvarlig for bogdepot
Joan Holtmann (JOH)
Specialkonsulent
Jette Klein (JKN)
Regnskabsmedarbejder
Sofie Kongsgaard (SOF)
Studentermedhjælper i bogdepotet

AVU & FVU lærere

Alis Sørensen (ALS)
AVU/FVU-lærer i DSA, Dansk og Engelsk
Annette Schmidt Sørensen (ANS)
Studievejleder og AVU/FVU-lærer i Matematik
Anni Braad Nielsen (ABR)
Ordblindeunderviser, SPS og FVU-lærer
Ask Seligmann Michelsen (ASM)
AVU-lærer i DSA, Samfundsfag, IT og Dansk
Charlotte Ujvari (CHU)
AVU-lærer
Dan Malle Kirkemann (DAN)
AVU/FVU-lærer i Matematik, IT og Naturfag
Iben Aastrup (IAA)
AVU-lærer i Matematik, IT og Naturfag
Jeppe Stampe (JEP)
AVU-lærer i Historie, Dansk og Matematik
Jonathan Kühl (NJK)
AVU-lærer
Karina Mejlsø Nielsen (KMN)
Ordblindeunderviser, SPS og FVU-lærer
Line Hahnemann (LIN)
AVU/FVU-lærer i Dansk, DSA og Engelsk
Lotte Klein (LOK)
Studievejleder og AVU-lærer i Engelsk og Matematik
Malene De Place (MDP)
AVU-lærer
Siham El-Haddad (SEH)
AVU-lærer i Dansk, DSA, Matematik og Historie. IT-vejleder.
Tina Solheim (TSO)
AVU/FVU-lærer i Dansk og Engelsk
Tine Rueløkke Hermansen (TRH)
AVU-lærer i Dansk og Engelsk
Tine Østergaard Larsen (TIL)
Studievejleder og AVU-lærer i Engelsk og Dansk
Trine Bang Christensen (TBC)
AVU/FVU-lærer i DSA og Engelsk
Vibeke Laursen (VIL)
AVU-lærer i Dansk, Engelsk og Samfundsfag
Yvonne Walsh (YWA)
Tillidsrepræsentant og AVU-lærer i DSA, Engelsk og Matematik

Ordblindeundervisere

Anni Braad Nielsen (ABR)
Ordblindeunderviser, SPS og FVU-lærer
Anja Bech Larsen (ABL)
Ordblindelærer og SPS-lærer
Karina Mejlsø Nielsen (KMN)
Ordblindeunderviser, SPS og FVU-lærer

HF & STX undervisere

Alex Hansen (AHA)
Underviser
Allan Ramsnæs (ARA)
Underviser i Historie og Psykologi
Anders Daugaard (ADA)
Underviser i Dansk, Engelsk og DSA
Anne Berntsen (ANB)
Underviser
Anne Christine Holm-Bonde (AHB)
Underviser i Engelsk og Biologi
Anne Værnholt Olesen (AVO)
Underviser i Fysik og Matematik
Bente Dalsgaard Frederiksen (BDF)
Underviser i Historie og Spansk
Birgitte Regnar (BRE)
Underviser i Fransk og Italiensk
Cecilie Thibel Olesen (CTO)
Underviser
Emil Cornelis Winkelmann van Es (EVE)
Pædagogisk leder og underviser i Samfundsfag og Religion
Emil Christian Østergaard (ECO)
Underviser i Mediefag og Historie. IT-vejleder.
Fie Gaarde Madsen (FGM)
Underviser
Finn Mølgaard Poulsen (FMP)
Underviser i Matematik
Frank Stærfeldt Byrnel (FSB)
Underviser i Dansk og Religion
Henrik Næsted (HEN)
Underviser i Engelsk, Historie, Filosofi og Dansk
Henrik Romby Madsen (HRM)
Underviser i Dansk og Historie
Ida Raabe (IRA)
Underviser i Biologi og Psykologi
Isabella Dinesen Dahlberg (IDD)
Underviser i Dansk og Samfundsfag
Isabella Jarram Dahl (IDA)
Underviser
Jens Peter Larsen (JPL)
Underviser i Samfundsfag og Historie
Jens Voetmann (JVO)
Underviser
Jesper L. Stradel (JLS)
Underviser i Engelsk og Historie
Jørgen Fog (JFO)
Underviser i Billedkunst og Design
Jeppe Wolff Ejlskov (JWE)
Arbejdsmiljørepræsentant samt underviser i Samfundsfag og Psykologi
Karen Draminsky Krogh Andersen (KDA)
Underviser
Karen Larsen (KML)
Underviser i Religion og Historie
Karin Larsen (KAL)
Underviser i Russisk, Engelsk og Erhvervsøkonomi
Karina Søgaard (KSO)
Underviser i Matematik og Religion
Katrine Joy Kennedy (KKE)
Underviser i Spansk og Dansk
Katja Christina Holm (KHO)
Underviser i Dansk, Latin og Oldtidskundskab
Lene Lecker (LEL)
?
Lisbeth Bryld Mortensen (LMO)
Pædagogisk leder og underviser i Historie og Engelsk
Maria Sofie Lommer (MSL)
Pædagogisk leder og underviser i Erhvervsøkonomi, Samfundsfag og Naturgeografi
Mathias Prasse (MTP)
Underviser i Engelsk og Samfundsfag
Marianne Lykke Madsen (MLM)
Underviser i Biologi, Kemi og Bioteknologi
Marianne Pedersen
Underviser
Marie Louise Holmbye (MHO)
Studievejleder og underviser i Psykologi og Dansk
Marie-Louise Schwitter Christensen (MLC)
Underviser i Samfundsfag, Filosofi og Dansk
Max Nielsen (MAN)
Underviser i Kemi og Fysik
Mette Marie-Louise Grage (MMG)
Tillidsrepræsentant og underviser i Fysik og Matematik
Mette Küster (MTE)
Underviser i Spansk og Dansk
Mette Tønnesen (MTT)
Underviser
Michael Møller Frederiksen (MMF)
Leder af styring og planlægning og underviser i Historie og Religion
Mikkel Tofteng (MTO)
Underviser i Matematik og Fysik
Naida Elmer (NEL)
Underviser i Engelsk og Mediefag
Nanna Laudrup Lund (NLU)
Underviser
Nattalie Møller (NCM)
Underviser i Matematik og Erhvervsøkonomi
Niels-Ole Vejlsgaard (NOV)
Underviser i Spansk
Philip Miguel Kofoed (MKO)
Underviser
Pernille Byberg Christoffersen (PBC)
Underviser i Dansk og Engelsk
Pheodora Dyhr (PDB)
Underviser i Geografi og Naturgeografi
Poul Tornøe (PTO)
Underviser i Engelsk og Tysk
Rebekka Neutzsky-Wulff (RNW)
Underviser i Engelsk og Dansk
Rikke Gade Andersen (RGA)
Underviser i Dansk og Engelsk
Signe Ramskov Hansen (SRH)
Studievejleder og gymnasielærer i Engelsk og Religion
Stine Sørensen (STS)
Underviser i Kemi
Sussanne Glahn (SGL)
Studievejleder og gymnasielærer i Psykologi og Dansk
Søren Ladegaard Kristensen (SLK)
?
Thyra Bonde (TMB)
Underviser i Samfundsfag og Engelsk
Tina Flensburg (TIF)
Underviser i Biologi og Geografi
Tina Haar Andersen (THA)
Pædagogisk leder og underviser i Kemi og Matematik
Tina Juul Møller (TJM)
Underviser i Spansk og Engelsk
Tommy Thambour Petersen (TTP)
Underviser i Samfundsfag, Historie og Oldtidskundskab
Ümmühan Sert (USE)
Underviser i Dansk og Psykologi

Kommunikation

Trine Gyldholm (TGY)
Kommunikationsansvarlig
Caroline Reitzel-Jespersen (CRJ)
Studentermedhjælper

Ledelse

Emil Cornelis Winkelmann van Es (EVE)
Pædagogisk leder og underviser i Samfundsfag og Religion
Jacob Friis Kjærgaard (JFK)
Rektor
Julie Kock Clausen (JKC)
Uddannelseschef
Lisbeth Bryld Mortensen (LMO)
Pædagogisk leder og underviser i Historie og Engelsk
Maria Sofie Lommer (MSL)
Pædagogisk leder og underviser i Erhvervsøkonomi, Samfundsfag og Naturgeografi
Michael Møller Frederiksen (MMF)
Leder af styring og planlægning og underviser i Historie og Religion
Poul-Erik Bjørn Nielsen (PBN)
Studieservice- og administrationschef
Signe Brix Arvin (SBA)
Økonomi- og HR-chef
Tina Haar Andersen (THA)
Pædagogisk leder og underviser i Kemi og Matematik

Studievejledning

Anja Bech Larsen (ABL)
Ordblindelærer og SPS-lærer
Anneli Vejsig Bruun (AVB)
Studievejleder
Annette Schmidt Sørensen (ANS)
Studievejleder og AVU/FVU-lærer i Matematik
Gro Lemcke Hansen (GLH)
Studievejleder
Lotte Klein (LOK)
Studievejleder og AVU-lærer i Engelsk og Matematik
Marie Louise Holmbye (MHO)
Studievejleder og underviser i Psykologi og Dansk
Signe Ramskov Hansen (SRH)
Studievejleder og gymnasielærer i Engelsk og Religion
Sussanne Glahn (SGL)
Studievejleder og gymnasielærer i Psykologi og Dansk
Tine Østergaard Larsen (TIL)
Studievejleder og AVU-lærer i Engelsk og Dansk

Teknisk service

Ivan Mott (IVM)
Leder af teknisk service
Jeanette Vejs Petersen (JVP)
Specialarbejder
Jens Vilhelmsen (JEV)
Medarbejder i teknisk service
May-Britt Christiansen (MBC)
Specialarbejder
Wananya Prawatporn Schlosser (WPS)
Specialarbejder